خود ارضایی

انحراف جنسی خود ارضایی(masturbation-ماستربیشن): این انحراف یک رفتار جنسی انحرافی است که فرد با تحریک جنسی آلت تناسلی خود بصورت خیالی با فردی که دوست دارد شریک جنسی او باشد،  سعی در ارضای جنسی خود می نماید.
 
خود ارضایی جنسی در صورتی که بصورت مکرر انجام بگیرد و وسواس گونه باشد به طوری که فرد نتواند از آن دست بکشد بیماری محسوب می شود و نیاز به درمان دارد.
خود ارضایی برای کسانی که دست یابی به جنس مخالف (طبیعتا” به صورت شرعی) ندارند، در صورتی که کنترل شده باشد (برای مثال هر چند هفته یکبار)، اشکالی ندارد اما باز انحراف محسوب می شود.
 
 
اختلالات جنسی و انحرافات جنسی و هیپنوتیزم درمانی:
 
تعریف اختلالات جنسی:
اختلالات جنسی را می توان به نوعی یک ناتوانی جنسی در مقاربت جنسی موفق با شریک جنسی خود تعریف نمود. که از نظر کیفی یک اختلال با اختلال جنسی دیگر متفاوت است. برای مثال فردی که دارای زود انزالی جنسی است ممکن است قادر به مقاربت جنسی باشد. اما در به رضایت رساندن شریک جنسی خود ناتوان باشد. ولی کسی که به هر دلیلی در هنگام مقاربت در نعوظ جنسی (مردان) ناتوان است این ناتوانی جنسی با ناتوانی در به اوج لذت جنسی رساندن شریک جنسی خود بسیار متفاوت می باشد. انواع اختلالات جنسی عبارتند از: ناتوانی در نعوظ (erection disability) ، اختلالات انزال، مانند زود انزالی، دیر انزالی، بی میلی جنسی، سرد مزاجی جنسی، درد جنسی (واژینیسم)، فوبی جنسی و یا ترس جنسی (ترس از مقاربت که بیشتر مخصوص خانم ها می باشد) و …. .
تعریف انحراف جنسی:
انحراف جنسی یک اختلال جنسی است که تمایلات جنسی فرد خارج از چارچوب رابطه جنسی طبیعی باشد. برای مثال تمایلات جنسی همجنس خواهانه (به جز افرادی که دارای نقص جسمانی می باشند)، خود ارضایی، مازوخیسم جنسی یا خود آزاری جنسی، سادیسم جنسی یا دیگر آزاری جنسی، فتیشیزم یا شئ پرستی جنسی (لذت جنسی از پای جنس مخالف و اشیا مرتبط)، حیوان خواهی یا زوفیلیا، کودک آزاری یا پدوفیلیا، مبدل پوشی یا ترنسوتیزم، خود نمایی جنسی یا اگزیبیشنیزم، چشم چرانی یا تماشاگری جنسی یا وویریسم  اسکوپوفیلیا و … .
علل اختلالات و انحرافات جنسی:
بطور کلی علت همه اختلالات و انحرافات جنسی در صورتی که مشکل جسمانی و پزشکی خاصی وجود نداشته باشد بر میگردد به عوامل روانی و تجربیات تلخ و یا شیرین گذشته فرد. بطور کلی یکی از عوامل مهم اختلالات و حتی انحرافات جنسی عامل افسردگی است (این اظهار نظر با توجه به تجربیات بالینی بسیار زیادی است که تا کنون با افراد مختلفی از این دسته بدست آمده است). به اعتقاد من همانطور که در بخش افسردگی گفته شد افسردگی یک پریشانی روانی است که می تواند هم در رفتار و افکار و احساسات فرد آشکار باشد و یا می تواند بصورت پنهان وجود داشته باشد (مثلا چرا یک فردی که کاملا سرحال و با نشاط است ناگهان میبینیم یکروز بعد خود کشی کرده). بنابراین بسیاری از مشکلات و اختلالات رفتاری و ذهنی در ذهن عامه مردم و حتی شاید بسیاری از متخصصین علوم رفتاری و روانشناسی که  آنرا افسردگی نمی دانند اما در واقع علامتی از افسردگی باشد که فرد آن را دارا می باشد. برای مثال  فردی که دچار افسردگی است این افسردگی حالات بی حوصلگی، بی حالی، لذت نبردن از زندگی و … و همچنین بی میلی و یا مشکلات جنسی (که فرد آنرا افسردگی نمیداند) را بهمراه دارد. دومین عامل اختلالات  و انحرافات جنسی بر می گردد به تجربیات دوران گذشته.تجربیات دوران گذشته در سرنوشت فرد بسیار اثر گذار است. چند مثال برای تفهیم مطلب. پسر بچه چهار ساله ای که در کف اتاق دراز کشیده ناگهان پاهای خواهر خود و ناخن های لاک زده او را می بیند و برایش جذاب و زیبا بنظر می رسد  و آن را می بوسد و یا لیس می زند. این پسر بچه چهار ساله در سن سی سالگی با مشکل فتیشیزم و یا پا پرستی که برایش مشکلات زیادی در ارتباط با جنس مخالف فراهم نموده برای درمان مراجعه می کند که  علایمی  از افسردگی را نیز بهمراه داشت. مردی با همسر خود دچار اختلافات  خانوادگی و نزاع می شود. و پس از مدتی مجددا با هم آشتی می کنند. اما پس از آن بطور کلی تمایل جنسی خود را به همسرش از دست می دهد. جالب اینکه پس از  مدتی با خانمی آشنا میشود و با او ازدواج می کند بدون هیچگونه مشکلی. اما پس از مدتی مجددا بعد  از یک مشاجره و نزاع توان جنسی خود را از دست می دهد. و بسیاری از موارد مشابه دیگر:
پیآمدهای اختلالات و انحرافات جنسی:
پیامدهای این اختلالات با توجه به مسایل فرهنگی و شخصیتی و یا به عبارتی از فرهنگی به فرهنگ دیگر و از شخصی به شخص دیگر متفاوت می باشد. بطور کلی پیآمدهای اختلالات و انحرافات جنسی باعث افسردگی و حالات روانی مرتبط با آن ، روابط اجتماعی مختل، فرو پاشی کانون گرم خانواده، و مشکلات کاری ویا آینده ای گنگ و تاریک برای آن فرد می گردد.  برای مثال فردی که دارای تمایلات همجنس خواهانه است  ممکن است درفرهنگی دچار افسردگی گردد اما درفرهنگ دیگری دچار چنین اختلال عاطفی نگردد. و همینطور در موارد دیگر.
 
 
درمان اختلالات و انحرافات جنسی با هیپنوتیزم درمانی(هیپنوتراپی):
تمامی اختلالاتی که منشاء روانی دارند بوسیله هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی و مشاوره روانشناسی و روان درمانی قابل درمان میباشند. همچنین همه اختلالات و انحرافات جنسی همچون ناتوانی جنسی، زود انزالی، دیر انزالی و عدم انزال، بی میلی و سرد مزاجی جنسی ،عدم ارگاسم، ترس یا فوبی جنسی، واژنیسم یا درد جنسی، همچنین انحرافات جنسی مانند تمایلات همجنس گرایانه، وسواس جنسی، فتیشیزم جنسی، مازوخیسم جنسی، سادیسم  جنسی، و غیره  که منشاء  روانی دارند نیز قابل درمان هستند.
 
 
مقالات زیر متعلق به افراد و سایت های مختلف دیگر می باشد که به منظور اطلاعات بیشتر برای شما فراهم شده و از لحاظ علمی بودن و یا غیره مسئولیتی متوجه این سایت نیست .
اما اگر به منظور درمان مشکل تان به این سایت مراجعه نموده اید و تا کنون با دیگر روشهای درمانی نتیجه ای نگرفته اید موارد سمت راست سایت را مطالعه نمایید . امیدوارم راهنمای خوبی باشد.
 
خود ارضایی، علل – عواقب – درمان
تهران – شکوه – آقای وحید دختری هستم سال دوم دبیرستان که به خاطر گفتگوی دوستانم در مدرسه، و دیدن عکس ها و تصاویر رابطه های متعدد جنسی (از طریق موبایل) به خودارضائی روی آورده ام، باور کنید اکثر دخترهایی که موبایل دارند یکی دو تا از فیلم ها یا تصاویری دارند که با دیدن آن شهوت در آدم زبانه می کشد، بعضی از آنها آزادانه با دیگران ارتباط برقرار می کنند، من وقتی دختر خانه بودم هیچگاه از این مسائل اطلاع نداشتم و حتی خانواده ام مذهبی هستند، به مرور برای آرام کردن خود دست به خودارضائی زده ام و امروز بسیار در رنج و عذابم، چه باید بکنم؟
کرمان – م – ص- پسری هستم 19 ساله، قوه جنسی من بیش از حد سرکش شده است. بعضی اوقات مجبور به استمنا می شوم. راه های زیادی پیش گرفتم، از جمله مصرف دارو، ولی فایده ای نداشت، آیا راهی هست که غریزه را ارضا کنم، بدون آن که گناه باشد؟
استمناء و زودانزالی و درمان آنها:
استمناء یک اختلال ذهنی ورفتاری است البته زمانی اختلال محسوب میشود از حد طبیعی آن خارج شود  مثلا اگر کسی هر 10 روز یک بار و یا دو هفته یک بار و یا ماهی یک بار عمل خودارضایی را انجام دهد نمی توان آنرا اختلال نامید. زمانی خودارضایی ویا استمناء اختلال محسوب می شود که فرد قادر به کنترل آن نباشد به عبارتی وسوسه انجام و تکرار آن فرد را وادار به عمل استمناء نماید. البته هر عملی که بصورت مکرر انجام گیرد به آن وسواس گفته میشود پس طبیعتا خودارضایی و یا استمناء را میوان یک وسواس فکری و عملی نامید. اعتیاد نیز با توجه به این تعریف وسواس نامیده میشود . زود انزالی نیز یک اختلال جنسی محسوب میشود که فرد قادر به کنترل خود به منظور برآورده شدن رضایت جنسی فرد مقابل نمی باشد. هر دو اختلال فوق همچون دیگر اختلالات جنسی و روانی دیگر منشاء ذهنی و روانی دارد .
به نظر میرسد استمناء و زود انزالی و بسیاری از دیگر اختلالات جنسی و روانی به کمک هیپنوتیزم و روان درمانی قابل درمان است.
در ماههای گذشته نوجوانان بسیاری سوالاتی در خصوص خودارضایی و عادت به آن مطرح کرده اند پاسخ هایی به ایمیل هایشان زده ام.
ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده است که بی برنامگی برخی دولتها برای جوانانش بر شدت آن می افزاید.
جهت اطلاع همه خوانندگان عرض می شود محیط امروزی جامعه برای پاک بودن چندان مناسب نیست و ایمان و اراده ایی مستحکم می طلبد، از طرفی ازدواج جوانان با مشکلات زیادی مواجه شده است، تناقض های موجود در جامعه، زیاد شدن فاصله فکری والدین و فرزندان، وجود عوامل تحریک کننده در سطح جامعه و استفاده های غیر صحیح از ماهواره، اینترنت و مانند آن بر شدت آن افزوده است.
از جانب دیگر سطح آگاهی برخی از جوانان در حدی نیست که بتوانند با ابزار علم و آگاهی و درایت و عقلانیت قوی سالهای قبل از ازدواج خود را به گونه ای مدیریت کنند، که دچار این بیماری و عادت و تبعات منفی آن نشوند. برای کنترل شهوت و مدیریت غریزه جنسی و مبارزه با این عادت ناپسند، باید تا زمان ازدواج با استفاده از راهکارهایی که ارائه خواهد شد مسئله را کنترل کرد.
امروز همه مربیان تربیتی می دانند که ناآگاهی مهمترین دشمن انحراف است، به والدین هشدار می دهیم با پنهان کردن و رعایت بیش از حد شرم و حیا باعث می شوند، جوانانشان اطلاعات لازم را (بدون فیلتر خانواده) از راه های ناصحیح دیگر کسب می کنند و بدین ترتیب به طور غیرمستقیم باعث می شوند موضوع حادتر شود.
نیاز جنسی در ایام نوجوانی و بلوغ بر اثر ترشح هورمون های جنسی و تغییرات فیزیولوژیکی و روانی در فرد به وجود می آید، (به خاطر نا آگاهی ها و عواملی که ذکر خواهد شد)، بعضی از جوانان در ارضاء این نیاز دچار انحراف جنسی شوند و از طریق نامشروع در صددند این نیاز طبیعی را ارضاء کند یکی از این راه های انحرافی که عوارض روانی – جسمانی بسیار نامطلوبی نیز به دنبال دارد مبتلا شدن به «خودارضایی» است.
ماستور باسیون یا خود ارضایی عنوان عامی است که بر مردان و زنان هر دو صادق است و به لحاظ ماهیت عمل، انحراف، حرمت و گناه بودن و آثار و عواقب، تفاوتی میان مردان و زنان نیست، مگر اینکه به دلایل تفاوت فیزیولوژیکی میان مردان و زنان و اینکه منی خاص مردان است و از زنان در حین ارگاسم (لذت) رطوبتی خارج می شود که در حکم منی است, ولی دقیقا منی نیست، نام آن در مردان استمنا یا اونانیسم، یعنی طلب منی و در زنان استشها، به معنی طلب شهوت است.
این عمل به خاطر تبعات روحی و جسمی در ادیان مذموم شناخته شده و در اسلام جزو گناهان و به شدت تقبیح شمرده شده است به خاطر همین اندیشمندان دینی و روانشناسان تاکید در ازدواج داشتند.
امروز به گونه ایی مقهور ظواهر شده ایم و سدهایی برای ازدواج ایجاد کرده ایم که خودمان و عزیزانمان از آن متضرر می شویم.
ضرری را که بدن از این عمل متحمّل می شود غیرقابل اغماض و چشم پوشی می باشد و به شما هم توصیه می کنیم حتّی در اولین فرصت با راهکارهای موجود از آن فاصله بگیرید، چرا که نه تنها گرهی باز نمی شود، بلکه موجب بروز مشکلات متعدّد دیگر می گردد.
خودارضایی مکرر سبب افزایش ترشح هورمون های جنسی و افزایش فعالیت سمپاتیک شده و به تدریج سبب تغییر فعالیت مغز می شود . در نتیجه فرد احساس خستگی مفرط، استرس و اضطراب، کمردرد، نازک شدن موها، نعوظ ضعیف، انزال زودرس یا دیررس، اختلال بینایی به صورت تاری دید، درد در ناحیه بیضه ها و درد ناحیه لگن و دنبالچه می کند. در صورت ادامه این عمل ممکن است فرد دچار اختلال حافظه و اختلالات رفتاری، ضربه به  پروستات و ضعف بدنی گردد (ضعف بدنی بخاطر کالری سوخته شده)
اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود را در این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند.
برخی از علتهایی که باعث می شود فرد دست به خود ارضایی بزند؟
– مورد تجاوز جنسی قرار گرفتن در کودکی
–  مشکلات موجود در خانواده و کشمکش ها میان پدر، مادر و فرزندان
– درست تربیت نشدن در خانواده و دوری از مسائل مذهبی و عقیدتی
– تعصب و سختگیریهای افراطی مذهبی در خانواده
– وجود دوستان ناباب و محرکهای بیرونی و عدم آگاهی نوجوانان در شیوه برخورد
– تناقض در رفتارها و شیوه زندگی والدین٬ افراد فامیل٬ مدرسه و سطح جامعه
– عدم احترام متقابل٬ رعایت مسائل اخلاقی در خانواده و عادی بودن بی بند و باری
– استرس، اعتماد به نفس پائین، تنهایی و بی برنامه گی و عدم فعالیت های اجتماعی و گروهی
عوارض
(عوارض مستدل این حرکت- از سوی پزشکان و روانشناسان، ثابت شده است و به سادگی با مراجعه به کتابهای موجود و سایتها از میزان مبتلایان و عوارض ناشی از آن آگاه خواهید شد.)
– پیامدهاى جسمانى: رنگ پریدگی، ضعف بینایى، خستگی و کوفتگی، تحلیل رفتن قواى جسمانى، عقیم شدن و ناتوانى در تولید مثل، پیرى زودرس، نازک شدن و ریزش مو، بی اشتهایی، ضعف مفاصل، لرزش دست، کم خونی، اختلال در شنوایی، سرگیجه و برخورد احتمالی با زمین، زشتى چهره و از بین رفتن طراوت صورت.
– پیامدهاى روحى و روانى: ضعف حافظه و حواس‏پرتى، عدم تمرکز،  اضطراب و نگرانی دائم از آینده، منزوى شدن و گوشه‏گیرى، افسردگى، بى‏نشاطى و لذت نبردن از زندگى، پرخاشگرى، کج خلقی، بداخلاقى و تندخویى، کسالت دائمى، شنیدن صداهای ناهنجار، ضعف اراده و اعتماد به نفس.
– عوارض اجتماعى: ناسازگارى خانوادگى، بى‏میلی تدریجی به همسر و ازدواج، ناتوانى در ارتباط با جنس مخالف و همسر، بى‏غیرت شدن، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزت، پاکى، شرافت و جایگاه اجتماعى، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگى مشترک.
خود ارضایی مکرر و بیمار گونه و اعتیادی  باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیک و افزایش تخلیه اَسِتیل کولین (Acetyle Choline) از انتهای این رشته ها در مغز می‏گردد که این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏پرتی  (Absentmilndedness)، کمی حافظه (Memory)، عدم تمرکز حواس، سیاهی رفتن چشم و  تاری دید، دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in)، کوچک شدن غده ترشح منی،  جاری شدن خون به جای منی و ادرار و جنون و دیوانگی (جنون استمناء که شباهت زیادی به سادیسم دارد می شود و آن وقت فرد مبتلا حتی با دیدن یک سگ یا گربه هم به فکر استمناء می افتد)
رعایت مواردزیر جهت عدم ابتلا و درمان آن مفید خواهد بود:
– تنظیم خواب
تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، بنابراین برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آماده خواب هستید، لازمه این کار این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازه کافی کار کرده باشید. طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد، در ضمن لباس هنگام خواب تنگ و چسبان نباشد و سعی کنید  به روی شکم نخوابید.
– سحر خیز باشید
یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمه اول شب بیش از نیمه دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.
– دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم
یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزه جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفاده نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزه جنسی جوان مؤثر است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.
– استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفاده نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.
– پیشگیری از روابط ناسالم
جوانان و نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، کم کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها است. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفتگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً پرهیز نموده و با افراد سالم، آگاه و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.
– پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشکلات آنان به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‌شود.
– تلقین به خود
ویکتور پوشه – روان شناسِ فرانسوى – مى‏گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبى قادرم این عادت بد را از خود دور کنم، من قادرم».  تکرار این عبارت ساده، اثر عجیبى در تقویت اراده و روحیه دارد. پل ژاگو بر آن است که: «تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است»
– هرگاه شخص مورد هجوم افکار جنسى واقع شد، باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به کارى سرگرم کند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشارکت در جلسات به خصوص عبادت‏هاى جمعى (مانند جلسات فرهنگی، هنری، دیدن فیلم های مناسب، موسیقی، دعا، نماز جماعت و…) بسیار مفید است.
– افکارجنسی به ذهن انسان بی برنامه و بی کار هجوم می آورد، هرگز وقت خالی برای خود باقی نگذارید، همواره براى ذهن فکر خود محتواى مطلوب و موضوع مناسب داشت این خود به تنهایی مشکل شما را حل می کند.
–  برنامه روزانه فشرده و سخت تنظیم شود، به منظور تخلیه انرژى – زاید بدن و سلامتی به طور منظم و زیاد باید ورزش کرد یا فعالیتهای جسمی را افزایش داد.
– از افراط در خوردن غذاهای تحریک کننده غدد جنسی مثل فلفل ، خرما، پیاز، تخم مرغ، گوشت قرمز و کلا غذاهای پرچرب …پرهیز کنید
– حمامتان بیشتر از 5 دقیقه طول نکشد.
– از پوشیدن لباس‏هاى تنگ و چسبان اجتناب گردد.
– از گفتگوهای غیر ضروری با جنس مخالف پرهیز کنیم.
– به خانواده ها توصیه می شود در مقابل جوانان و نوجوانان تازه بالغ شده لباس های مناسب پوشند و در مقابل آنها کارهای تحریک کننده انجام ندهند.
– از شنیدن و گفتن شوخی های جنسی پرهیز کنید
– به هنگام خواب سعی کنید شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد
– از نگاه کردن به فیلم ها و مناظر تحریک کننده جدا پرهیز کنید.
– قبل از خواب، مثانه خود را تخلیه کنید
– از نوشیدن افراطی آب و مایعات پرهیز نمایید (بخصوص شبها)
– وقتی در تختخواب یا … وسوسه انجام عمل شدیم سریع آن مکان را ترک کرده و حتی اگر گرسنه نباشیم خوراکی مثل میوه میل کنیم.
– کارهایی در روز انتخاب شود که بیشترین لذت را برای ما ایجاد کنند مثل تفریحات سالم .
– مثبت نگری و شاد بودن فراموش نشود .
– در حالت بیداری از دراز کشیدن در حد امکان خودداری شود .
-. هفته‏اى یکى دو روز، روزه مستحبى اخلاقی مفید است.
– از دست‏ورزى با اندام جنسى، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطى، نباید دست‏ورزى کرد!
– هیچ‏گاه کاملا عریان نشوید و به اندام عریان خود یا دیگری نگاه نکنید.
–  به محض ورود افکار جنسی به ذهنتان به کار دیگری خود را مشغول سازید.
–  هرگز در مکانى خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباید ماند.
– قرآن زیاد بخواند و درباره معانى آیات آن فکر کنید.
– تنبیه: راه دیگر مقابله کردن با این تحریکات آن است که خود را تنبیه نماییم، مثلاً با خود شرط کنیم اگر یک بار چنین گناهی را مرتکب شوم مثلاً یک یا چند روز، روزه می‌گیرم یا مبلغی را صدقه می‌دهم.
– گرفتن دوش آب سرد، البته اگر از سلامت جسمی برخوردارید، یا شستن اعضا با آب سرد است.
– در مقابل خواسته های نامطلوب نه بگویید
دختران و پسران منشا بسیاری از بدبختی های خود را رفیق می دانند، پس با فریاد بلند در مقابل افرادی که درخواست های غیر مشروع دارند «نه» بگویید، از کسانی که ما را به اعمال جنسی تشویق می کنند یا به بدن ما دست می زنند پرهیز و به شدت با آنها برخورد و رفت و آمد با آنها را قطع کنیم، برادران و خواهران عزیز دقت در امر دوست یابی در سرنوشت تمام زندگی ما اهمیت دارد.
نسخه پیامبرخدا و حضرت علی در این خصوص: «کنترل چشم، خردورزی، حیاء و عفت، روزه، خواندن نماز، قرائت و فهم قرآن، به گناه فکر نکردن، نظر به پاداش الهی و یاد مرگ و نهایتا تسریع در انجام ازدواج»
یک محاسبه منطقی، آدمی را متوجه می کند که لذت آنی، ارزش تحمل آن همه محرومیت را ندارد. امام علی می فرماید: « لذتی که آمیخته با رنج و درد است، لذت نیست »
اسکرول به بالا