درمان فتیشیزم

این مقاله توسط دیگران نگارش شده است. برا دیدن مقاله دکتر نجفی توانا در مورد درمان فتیشیزم، اینجا کلیک کنید.

درمان فتیشیزم

درمان رفتاری

پژوهشگران نتیجه گرفتند که خاموشی و سایر روشهای رفتاری، راهبردهای درمانی مـوثری هستند. یک روش درمان، درمان از راه “ایجاد بیزاری” است، به نظر می رسد که کاربرد این روش(شرطی سازی بیزاری آور) با انحراف جنسی بهترین نتایج را به بار آورده است. که به موجب آن، در حالی که فرد در حال استمنا کردن با شی یادگار خود می باشد، او را در معرض تنبیه قرار می دهند؛ مثلاً: دارویی که موجب استفراغ می شود به  او می دهند یا وی را هیپنوتیزم می کنند تا احساس تهوع کند.

برای درمان انحرافات جنسی با روش شرطی سازی بیزاری آور، معمولا از شوک برقی استفاده می کنند. به عنوان نمونه، به توصیف آزمایش مارکس و گلدر توجه کنید. در این آزمایش، مشکل میل جنسی شدید یک مراجع مرد به لباس های زنانه بود. در آغاز درمان، درمانجو با دیدن عکس زنان لخت تحریک می شد که البته واکنش طبیعی است (تحریک جنسی با میزان نعوظی که به درمانجو دست می داد اندازه گیری می شد). اما او با دیدن شورت، زیر پیراهن، و دامن زنان نیز تحریک می شد که البته یک واکنش انحرافی تلقی می شود. در جریان درمان، در 20 کوشش، زیرپوش زنانه را با شوک برقی به او ارائه کردند. نتیجه این بود که زیرپوش زنانه دیگر موجب تحریک جنسی در مرد نمی شد، اما سایر لباسهای زنانه هنوز باعث تحریک او می شدند. در مرحله ی بعدی آزمایش، سایر لباسهای زنانه، یکی بعد از دیگری، با شوک همراه شدند تا اینکه هیچ کدام از آنها، به جز عکس زن لخت (که هرگز با شوک همراه نگردید ) موجب تحریک جنسی وی نگردید.

درمان دارویی

داروهای آنتی آندروژن نظیر: “سیپروترون استات” و “مدرکسی پروژسترون” با کاهش سطح تستوسترون سرم به کمتر از حدود طبیعی می توانند سایق رفتارهای جنسی را کاهش دهند.

اسکرول به بالا