ریشه های بی میلی جنسی

«در جدود 5 سال پیش  ازدواج‌ کرده ام ‌.دیگران   ما را زوج خوشبختی می دانند  ولی در حقیقت  با وجود  عشق و مجبتی  که بین ما  هست، روابطمان فقط به کارهای روز مره  گفتن، خندیدن، خرید کردن   خلاصه می شود  روابط جنسی زندگی ما دیده نمی شود . همسرم از این رابطه خوشش نمی آید  و سعی می کند از این موضوع طفره رود

«مدت 2 سال است متاهل هستم  ولی اصلا کششی به همسره  ندارم. علیرغم تلاشی که می کنم، از او لذت نمی برم  .آیا این مشکل حل می شود؟ چون زندگی ام دارد از هم می پاشد.»
این ها چند نمونه ز مشکلات زناشویی زوج ین هستند

به چه دلیل گروهی از مردان علاقه ای  به برقراری روابط جنسی با همسرشان ندارند؟

اساسا  رابطه  جنسی چه در زنان و چه در مردان به چندین عامل بستگی  دارد عوامل گوناگونی مانند همسر، شرایطی محلی که رابطه شکل می گیرد و ویژگیهای شخصیتی افراد در آن نقش دارند  بنابراین این روابط باید  با از جنبه‌های متفاوت مثل  میل جنسی، برانگیختگی، ارگاسم و… و از دیدگاه عوامل فردی، بین‌فردی، روان‌شناختی، پزشکی، محیطی و… بررسی شود.

 

بی میلی مردان  به داشتن روابط زناشویی با همسرشان ،  ممکن است عوامل متعددی داشته باشد. بایدبدانیم ،که آیا از  همان سال‌های اولیه زندگی مشترک بی‌میلی وجود داشته است یا بعد تحت شرایطی  خاص (مشاجره با همسر، استرس، مشکلات اقتصادی و…) شکل گرفته است و پدسشهای بسیار  دیگری که باید  پاسخ به آ نها با دقت بررسی گردد.

شخص چگونه تشخیص دهد  که با کمبود میل جنسی روبه رو شده است؟

بیشتر اشخاص میل جنسی را  معدل شهوت و هوای نفسانی می دانند درست است که ااین واژه ها می‌تواند تاحدی احساسات مربوط به تمایل جنسی را تعریف کند،ولی تعریف – میل جنسی- گسترده تر اینها است. تمایل جنسی، یک دوره روان‌شناختی است که در ضمن  آن فرد تمایل به نقشه کشی  و داشتن  خیالات و فعالیت جنسی دارد. اختلالات مرتبط با میل جنسی، هنگامی که افراد نداشتن  میل‌جنسی یا میل‌جنسی پایین را تجربه کنند،  درحالی که سایر افراد میل جنسی بالا یا دائمی دارند.بی میلی جنسی نامیده می شود .داشتن  میل جنسی بسیار بالا یا بسیار پایین در  افرادی که آنرا  تجربه می‌کنند، می تواند  ناراحت‌کننده و آزاردهنده باشد و شریک جنسی  را هم آزار دهد

بی میل جنسی یک اختلال (بدکارکردی) به جساب می اید  درصورتی که  که میل جنسی بسیار بالا، اغلب به عنوان اعتیاد جنسی محسوب می شود. مشکلات مرتبط با میل جنسی چه در مردان و چه در زنان، با توجه به مسایلی مانند نبود رغبت، اشتیاق و میل (در ارتباط با شرایطی از قبیل خیال‌پردازی‌های جنسی، خودارضایی یا داشتن رابطه جنسی) تعریف می‌شود.

 

بی‌میلی جنسی به 2 نوع بی‌میلی جنسی موقعیتی و بی‌میلی جنسی فراگیر تقسیم می‌شود. زمانی که فرد نسبت به همسرش در شرایط خاصی مثلا در محیط خانه بی‌میل است، ولی در مسافرت و خارج از خانه به برقراری رابطه زناشویی تمایل دارد میل جنسی از نوع موقعیتی است اما زمانی که در هر شرایط میلی به برقراری رابطه وجود نداشته باشد، از نوع فراگیر است.

چرا بعضی مردان  گرفتار بی میلی  جنسی می شوند ؟ و چه عواملی در آن دخیلند؟

داشتن مشکلاتی روانشناختی  نظیر  اضطراب، به‌خصوص افسردگی هم به دلیل بروز این اختلال و هم مصرف داروهای ضدافسردگی (به‌خصوص فلوکستین)، باعث بی میل جنسی می شود. در ضمن  نحوه  تفکر و نگرش‌های فرد تمایل نداشتن به  رابطه زناشویی نقش دارد. بعضی ها  رابطه را فقط وسیله‌ای برای بقای  نسل می‌دانند و اعتقاد دارند  رابطه رناشویی با هدفی غیر از این، گناه محسوب می‌شود بنابراین طبیعی است که برای ایجاد رابطه در زمان‌های دیگر اقدام نکنند.

 

از طرف دیگر وسواس فکری  فرد نسبت به عملکردش حین رابطه  نیز باعث بی میلی جنسی او می‌شود مثلا مردانی که فکر می کنند همواره  باید آمادگی لازم برای برقراری رابطه زناشویی داشته باشند، هنگامیکه  با شکست مواجه می‌شوند نسبت به توانمندی خود دچار تردید می شوند  و اعتماد به نفس  جنسی‌شان کاهش یابد و دیگر میلی به داشتن رابطه ندارند.

 

داشتن  مشکلات جنسی دیگر مانند اختلال در نعوظ، انزال زودرس در مردان و نگرش‌های منفی‌ای که فرد به عملکرد جنسی خود پیدا می‌کند و حتی مشکلات جنسی زن مانند خشکی واژن، درد و…، ترس از تکرار شکست و عدم موفقیت رابطه جنسی یا ارضانکردن همسر و آزار و اذیت او حین برقراری رابطه زناشویی (به دلیل درد ناشی از مقاربت) همگی باعث می‌شود میل به رابطه زناشویی کاهش پیدا کند. علاوه بر مشکلات روان‌شناختی و جنسی، وجود مشکلات جسمانی مانند سرطان نیز باعث کاهش میل‌ جنسی می‌شود و بیماری‌های قلبی‌-‌عروقی، فشارخون بالا، کلسترول بالا و دیابت هم با کاهش جریان خون به ناحیه تناسلی میل جنسی را کاهش می‌دهند.

آیا داروها موجب بی میل جنسی مردان   میشوند؟

بله، مصرف برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی (به‌خصوص فلوکستین) و ضدفشارخون یا ضدریزش مو باعث کاهش میل جنسی می‌شود.

آیا مشکلات هورمونی  می تواند باعث بی میلی جنسی شود؟

اختلال‌های تیروییدی و تومورهای غده هیپوفیز، گاهی اوقات باعث کاهش میل جنسی شود. همچنین اشخاصی که میزان  تستوسترونشان پایین‌تر از سطح طبیعی است،بی میل جنسی را تجربه می‌کنند. چند دلیل احتمالی برای کاهش سطح تستوسترون وجود دارد که با آزمایش‌های پزشکی و تست‌های آزمایشگاهی مشخص می‌شود. هرچند هنوز تاثیر پایین‌بودن سطح هورمون بر کاهش میل جنسی چندان روشن نیست اما در مردان پایین بودن سطح هورمون تستوسترون همیشه با کاهش میل جنسی همراه است. افزایش پرولاکتین و مشکل‌های تیروییدی به‌خصوص کم‌کاری آن نیز در کاهش میل‌‌جنسی موثر است.

عده‌ای براین عقیده اند که  گذراندن همه وقتشان  به همسر، میل جنسی شان را نسبت به او کاهش می‌کند. آیا این فرضیه درست ا ست؟

کاهش میل جنسی  تدریجی است؛ اگر شخصی طی یک دوره 6 ماه ، تمایلی به رابطه جنسی  نداشته باشد، دچار بی میلی جنسی  شده است. ولی لازم به ذکر است  زوجین همواره باید برای جداب ماندن برای هم تلاش نمایند

 

این علایم می توانند هشدار دهنده باشند ؛ در خانه فقط هنگام خواب به فکر رابطه زناشویی می‌افتید؟ این رابطه، احساس نزدیکی  و اشتراک به شما نمی‌دهد؟ یکی از شما همیشه آغازگر و همیشه تحت فشار است؟ رابطه زناشویی به یک وظیفه تبدیل شده است؟ هرگز در مورد همسرتان تفکرهای جنسی ندارید و نهایتا یکی، دو بار در ماه رابطه زناشویی دارید؟ اگر پاسخ به بیشتر این عبارت‌ها در مورد فرد مثبت باشد، احتمال دارد تا مدتی نه‌چندان دور گرفتار بی میلی جنسی شوید.

کیفیت رابطه یک مرد با همسرش می‌تواند بر میل جنسی او به همسرش موثر باشد؟

خیلی از زوجین در شرایط نه چندان مناسب با هم رابطه برقرار می‌کنند؛ آنها به حاطر گرفتاریهای ‌های کاری، خستگی جسمانی و روانی، نگرانی‌های شغلی و خانوادگی آمادگی لازم برای داشتن رابطه خوب را  ندارند ولی با توجه به دلایلی مانند فشار همسر و علاقه و احترام به او با این تصور که انجام وظیفه می‌کنند، این کار را انجام می‌دهند بنابراین طبیعی است رابطه موفقیت‌آمیزی نداشته باشند.

 

این شرایط بی میلی جنسی را در  در هر دو جنس دامن می زند. این مساله زمانی دردسر ساز می‌شود که زمان طولانی از ازدواج گذشته باشد و مسایلی مانند مشکلات فرزندان، عادی‌شدن و تکراری شدن  روابط نیز به آن اضافه شده باشد. در بعضی موارد مرد نسبت به همسرش احساس خاصی دارد، چون او را به یاد فرد مهمی در زندگی‌اش مانند مادر و… می‌اندازد. و در این حالت میل جنسی‌اش را به همسرش از دست می‌دهد.

در کنار این عوامل ، رفتارهای  بین‌فردی زوج نیز در این امر نقش بسیار مهمی دارد. عشق و علاقه و احترام متقابل  عوامل موثری هستند که میل جنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

البته زوجین باید حتما   برای همدیگر جذابیت جنسی  نیز داشته باشند، و مدام برای ایجاد رابطه زناشویی همدیگر را تحت‌فشار قرارندهند. هدف از داشتن رابطه زناشویی کسب لذت است بنابراین باید در این ارتباط با یکدیگر به توافق برسند. همچنین  ممکن است با وجود علاقه بین زوج‌، به دلیل فقدان مهارت‌های عاطفی و جنسی نتوانند به شکل مناسب نیازها و خواسته‌های یکدیگر را درک و ارضا کنند.

 

تعارض‌های زناشویی، نداشتن توافق، ناسازگاری، عدم اعتماد و احترام، احساس خشم و نفرت، توجه‌نداشتن به نیازهای هم، نبود عشق و علاقه، روابط بین‌فردی آسیب‌دیده و… باعث کاهش میل و رضایتمندی جنسی می‌شود.

 نکته‌ای کلیدی  در درمان مشکلات جنسی چیست؟

مهم‌ترین نکته،‌ شناخت دقیق عوامل ایجادکننده مشکل است تا بتوان برنامه‌ریزی درمانی و آموزشی لازم را ارائه داد. به همین دلیل توصیه می‌شود فرد برای ارزیابی‌ دقیق و درمان موثر به پزشک متخصص مراجعه کند. با توجه به نوع مشکلات ایجادکننده، درمان‌ها متفاوت است.

 

برای درمان بی میلی جنسی  ابتدا باید عوامل ایجادکننده درمان شوند و بعد به حل موثر مشکل‌های جنسی فرد پرداخت. زن و شوهری که مشکل جنسی‌ شان به دلیل تعارض‌های زناشویی یا نبود عشق دوطرفه است، ممکن است بتوانند از زوج‌ درمانی برای رفع مشکلشان بهره ببرند. هیپنوتیزم درمانی نیز برای حل همه مشکلات فوق کمک موثری برای زوجین به شمار می رود تا تمام مساول بصورت ریشه ای حل و درمان گردند 

 

 

اسکرول به بالا