متد هیپنوتیزم

هیپنوتیزم یک روش و یک ابزار است و یک هدف نیست . شاهکار هیپنوتیزم ایجاد آرامش است و با این حربه به جنگ ریشه ای و بنیادی با بیماریهای اضطرابی می رود و در ابتدا هم با همین ویژگی متولد و شناخته شد.

سالهاست اضطراب و نگرانی بیماری همه گیر جوامع بشری شده است  . استرس های زندگی از هر سو به شکلهای گوناگون به انسان هجوم می آورند و سلامت او را تهدید می کنند .

اضطراب در پس هر تجربه ناخوشایند و هر آرزو و هر شکست و ناکامی و هر حسادت و نفرتی کمین میکند و به ذهن آدمی راه می یابد . در آنجا رشد میکند و به شکلهای گونا گون در آمده روح و تن آدمی را می آزارد و وقتی بروز می کند نامهای مختلفی می گیرد : دلشوره ، بی خوابی ، کابوس های شبانه ، طپش قلب ، فراموشی ، عدم تمرکز ، وسواس ، حملات پانیک ( وحشت ) ، فوبیا ( هراسهای بیمار گونه ) کمبود حافظه ، افت تحصیلی ، میگرن ، زخم معده ، فشار خون عصبی ، سردردهای تنشی ، فلج عصبی ، کری عصبی ، ناخن جویدن ، مو کندن ، سیگار کشیدن ، اعتیاد ، بیماریهای روان تنی ، سرطان و ….

اما اینها همه بیماری های بشری نیست ، سوگها ، تحقیرها و سر کوفتهای دوران کودکی ، مقایسه های نابجا ، تبعیض ها ، خیانتها و خطاهای شناختی موجب افسردگی می شود و افسردگی ها هم علامتهائی می آفرینند….

برای دفع همه آثار اضطراب و افسردگی چه حربه ای داریم ؟

در کنار روشهای درمانی دیگر ، هیپنوتیزم روشی است که می تواند به درمان این عوارض و معضلات کمک کند.

شاهکار هیپنوتیزم ایجاد آرامش است و با این حربه به جنگ ریشه ای و بنیادی با بیماریهای اضطرابی می رود و در ابتدا هم با همین ویژگی متولد و شناخته شد.

از همان ابتدا روی سخن ها ضمیر ناخود آگاه بود و اکنون هم مهمترین مخاطب هیپنوتیزم همین ضمیر ناخود آگاه است و بنابر این ایجاد خلسه و کنار زدن ضمیر ناخود آگاه از مهمترین تکنیکهای هیپنوتیزمی است.

به مرور زمان هیپنوتیزم با شناخت درمانی ، رفتار درمانی ، روانشناسی ، مصاحبه های انگیزشی ، رفع خطاهای شناختی ، شناخت طرحواره های ذهنی و غیره تلفیق و تکمیل  شد و اینگونه بود که هیپنوتیزم گسترش یافت و یک علم تمام عیار شد.

در طول زمان یک اشکال مهم برای هیپنوتیزم و درمانهای هیپنوتیزمی عنوان کردند و آن اینکه هیپنوتیزم و درمانهای هیپنوتیزمی موقتی و زود گذر هستند و پس از مدتی بیماری عود می کند و شخص به همان حالت نخست بر می گردد . البته این اشکال در سایر روشهای درمانی هم هست . مثلاً در درمان دیابت شما داروئی می خورید و قند خونتان تنظیم می شود اما بعد از چند ساعت دوباره قند خون بالا می رود لذا باید دوباره دارو بخورید و برای همیشه دارو بخورید و یا دوره درمانی سینوزیت را تکمیل می کنند سینوزیت درمان می شود اما بعد از مدتی در شرایط خاص دوباره سینوزیت می گیرید و باید دوباره خودتان را درمان کنید . این اشکال در مورد هیپنوتیزم هم وجود دارد و پس از تکمیل درمان امکان دارد بیماری عود کند .

اسکرول به بالا