5/5 - (1 امتیاز)

زود انزالی یک وضعیت در مردان است که به تناسب نسبت به زمان معمولی جلوگیری از انزال بروز می‌دهد. این مسأله ممکن است به شکل موقت یا مزمن رخ دهد و معمولاً با عوامل روانی یا فیزیکی مرتبط است. این وضعیت می‌تواند باعث مشکلاتی مانند استرس، اضطراب و افسردگی شود و بر روی روابط شخصی و جنسی تأثیرگذار باشد. در مواردی، مشاوره روانشناسی یا مشاوره پزشکی ممکن است مفید باشد تا عوامل موجب زود انزالی را شناسایی کرده و راه‌حل‌های مناسب را ارائه دهد.

علایم زود انزالی

نشانه‌ی اصلی زود انزالی، ناتوانی در به تعویق انداختن انزال برای بیش از یک دقیقه پس از دخول است. این مشکل ممکن است در هر نوع تحریک جنسی، شامل ارضای خود، پدیدار شود.

اختلال زود انزالی به دو دسته تقسیم می‌شود:

اولیه یا مادام‌العمر: در این نوع، فرد همیشه و در هر رابطه جنسی این مشکل را تجربه می‌کند. از زمان اولین رابطه جنسی، این مشکل برایش وجود داشته است.

ثانویه یا اکتسابی: در این نوع، فرد پیش‌تر تجربه روابط جنسی بدون مشکل داشته است، اما اخیراً با مشکل زود انزالی مواجه شده است.

بسیاری از مردان فکر می‌کنند که نشانه‌های این اختلال را دارند، اما علایم آنها به اندازه‌ی کافی واضح برای تشخیص اختلال زود انزالی نیست. برخی از مردان و شریکان جنسی آنها انتظار دارند که انزال به مدت زمان بیشتری از حالت معمولی طول بکشد و به همین دلیل فکر می‌کنند که مشکل زود انزالی دارند.

به خصوص در مورد روابط جنسی، باورهای غلطی وجود دارد. برخی افراد تصور می‌کنند که یک رابطه‌ی طبیعی باید بیش از ۱۰ دقیقه طول بکشد یا اطلاعات غلطی را از طریق شبکه‌های اجتماعی شنیده‌اند. باید بدانید که این مطالب از نظر علمی صحیح نیستند.

ملاک زود انزالی، انجام انزال کمتر از ۱ دقیقه در زمان رابطه جنسی واژینال (همراه با دخول) است.

علل زود انزالی

علت دقیق زود انزالی مشخص نیست. قبلاً فکر می‌شد که فقط عوامل روانی ممکن است باعث آن شوند، اما اکنون به عنوان سکس‌تراپیست‌ها می‌دانیم که ترکیبی از عوامل جسمی و روانی ممکن است منجر به ایجاد این اختلال شود.

علل روانی زود انزالی

عوامل روانی ممکن است در این اختلال موثر باشند، از جمله:

– تجربیات جنسی گذشته
– سوء استفاده جنسی
– تصویر نامطلوب از بدن
– افسردگی
– نگرانی در مورد زود انزالی
– احساس گناه به دلیل تمایل به پایان دادن زودتر به رابطه جنسی

عوامل دیگری نیز ممکن است نقش داشته باشند، شامل:

– اختلال نعوظ: مردانی که ممکن است درباره‌ی نعوظ نگران باشند، ممکن است دچار زود انزالی شوند.
– اضطراب: بسیاری از مردان با مشکل زود انزالی احساساتی با اضطراب درباره روابط جنسی یا موارد دیگر دارند.
– مشکلات در رابطه: اگر قبلاً در روابط دیگر مشکلات جنسی نداشته‌اید، مشکلات در رابطه‌ی فعلی ممکن است به زود انزالی منجر شود.

علل فیزیولوژیک زود انزالی

عوامل فیزیولوژیک متعددی می‌توانند به انزال زودرس منجر شوند، از جمله:

– سطوح غیر طبیعی هورمون‌ها
– سطوح غیر طبیعی انتقال دهنده‌های عصبی در مغز
– التهاب و عفونت پروستات یا مجاری ادرار
– عوامل

زود انزالی و هیپنوتیزم درمانی (هیپنوتراپی):

زود انزالی یا انزال زودرس، یک اختلال جنسی است که در آن فرد تحریک‌پذیری بالایی دارد و نمی‌تواند برای مدتی معین از انزال خود باز دارد یا انزال قبل از ارگاسم زن را تجربه می‌کند. این مسئله می‌تواند به ناتوانی و کاهش اشتیاق جنسی در مردان و بعد از آن، سردمزاجی زنان و حتی افسردگی و مشکلات دیگر منجر شود.

این مشکل می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از جمله استرس، اضطراب، افسردگی، خشم و عدم اعتماد به نفس. بسیاری از مردان، حتی کسانی که در گذشته با مشکلات جنسی مواجه نبوده‌اند، ممکن است به دلیل مسائل عصبی یا افسردگی، با مشکلات زود انزالی مواجه شوند، که نشان‌دهنده ریشه‌های روانی این اختلالات است. همچنین، ترک مواد مخدر ممکن است باعث بهبود وضعیت زود انزالی شود. اما باید توجه داشت که برخی عوامل جسمی نیز ممکن است تأثیرگذار باشند.

درمان بهترین راه حل برای این مشکل شامل مشاوره جهت حل مسائل بین فردی، روان درمانی و هیپنوتیزم درمانی است که تعداد زیادی از افراد از آن بهره برده‌اند و نتیجه مثبتی را کسب کرده‌اند.

برای درمان زود انزالی در مردان، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

1. فضایی آرام و امن را برای ارتباط جنسی فراهم کنید. این امر می‌تواند به آرامش روحی کمک کند و از عجله نکردن در رسیدن به انزال کمک کند.

2. به رفع علت اضطراب پرداخته و از ایجاد اضطراب در مورد مسائل مختلف جلوگیری کنید.

3. قبل از ارتباط جنسی، با ماساژ نقاط حساس بدن زن، او را به سر رضایت و شوق بیشتری برای ارتباط جنسی برسانید.

4. مرد، قبل از ارتباط جنسی، می‌تواند آلت خود را به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ دهد.

5. سعی کنید در طول شبانه‌روز به وضعیت زود انزالی فکر نکنید و به فعالیت‌های دیگر مشغول شوید.

6. وقتی که نزدیک شدن به انزال را حس کردید، مقعد خود را سست کنید و نفس‌های عمیق و آرام بکشید.

7. موقعیتی را انتخاب کنید که زن بتواند به سرعت به ارگاسم برسد و مرد دیرتر.

8. به مردان توصیه می‌شود که در زیر زن قرار بگیرند تا زن بتواند به ارگاسم و اوج لذت جنسی برسد.

9. قطع و وصل کردن ادرار چند بار می‌تواند به تأخیر انزال کمک کند.

10. تغذیه سالمی را رعایت کنید و از خوردن مواد غذایی تحریک‌کننده خودداری کنید.

11. ورزش منظم می‌تواند به تقویت عضلات بدن و بهبود وضعیت جنسی کمک کند.

با پیگیری این روش‌ها و در صورت لزوم با کمک متخصصین مشاوره و درمان، می‌توانید به کنترل و بهبود وضعیت زود انزالی خود برسید.

روش درمانی این اختلال مشابه با اختلال انزال زود رس مشاوره روان شناسی و هیپنوتیزم درمانی می باشد. البته روشهای دیگر درمانی همچون روشهای دارو درمانی  هم میتواند بکار گرفته شود. در ضمن در همه زمینه ها ابتدا باید عوامل پزشکی بررسی شود پس از آن روشهای روان شناسی می تواند موثر واقع شود.

تعریف اختلالات جنسی:

اختلالات جنسی را می توان به نوعی یک ناتوانی جنسی در مقاربت جنسی موفق با شریک جنسی خود تعریف نمود. که از نظر کیفی یک اختلال با اختلال جنسی دیگر متفاوت است. برای مثال فردی که دارای زود انزالی جنسی است ممکن است قادر به مقاربت جنسی باشد. اما در به رضایت رساندن شریک جنسی خود ناتوان باشد. ولی کسی که به هر دلیلی در هنگام مقاربت در نعوظ جنسی (مردان) ناتوان است این ناتوانی جنسی با ناتوانی در به اوج لذت جنسی رساندن شریک جنسی خود بسیار متفاوت می باشد. انواع اختلالات جنسی عبارتند از: ناتوانی در نعوظ (erection disability) ، اختلالات انزال، مانند زود انزالی، دیر انزالی، بی میلی جنسی، سرد مزاجی جنسی، درد جنسی (واژینیسم)، فوبی جنسی و یا ترس جنسی (ترس از مقاربت که بیشتر مخصوص خانم ها می باشد) و …. .

تعریف انحراف جنسی:

انحراف جنسی یک اختلال جنسی است که تمایلات جنسی فرد خارج از چارچوب رابطه جنسی طبیعی باشد. برای مثال تمایلات جنسی همجنس خواهانه (به جز افرادی که دارای نقص جسمانی می باشند)، خود ارضایی، مازوخیسم جنسی یا خود آزاری جنسی، سادیسم جنسی یا دیگر آزاری جنسی، فتیشیزم یا شئ پرستی جنسی (لذت جنسی از پای جنس مخالف و اشیا مرتبط)، حیوان خواهی یا زوفیلیا، کودک آزاری یا پدوفیلیا، مبدل پوشی یا ترنسوتیزم، خود نمایی جنسی یا اگزیبیشنیزم، چشم چرانی یا تماشاگری جنسی یا وویریسم  اسکوپوفیلیا و … .

علل اختلالات و انحرافات جنسی:

بطور کلی علت همه اختلالات و انحرافات جنسی در صورتی که مشکل جسمانی و پزشکی خاصی وجود نداشته باشد بر میگردد به عوامل روانی و تجربیات تلخ و یا شیرین گذشته فردبطور کلی یکی از عوامل مهم اختلالات و حتی انحرافات جنسی عامل افسردگی است (این اظهار نظر با توجه به تجربیات بالینی بسیار زیادی است که تا کنون با افراد مختلفی از این دسته بدست آمده است). به اعتقاد من همانطور که در بخش افسردگی گفته شد افسردگی یک پریشانی روانی است که می تواند هم در رفتار و افکار و احساسات فرد آشکار باشد و یا می تواند بصورت پنهان وجود داشته باشد (مثلا چرا یک فردی که کاملا سرحال و با نشاط است ناگهان میبینیم یکروز بعد خود کشی کرده). بنابراین بسیاری از مشکلات و اختلالات رفتاری و ذهنی در ذهن عامه مردم و حتی شاید بسیاری از متخصصین علوم رفتاری و روانشناسی که  آنرا افسردگی نمی دانند اما در واقع علامتی از افسردگی باشد که فرد آن را دارا می باشد. برای مثال  فردی که دچار افسردگی است این افسردگی حالات بی حوصلگی، بی حالی، لذت نبردن از زندگی و … و همچنین بی میلی و یا مشکلات جنسی (که فرد آنرا افسردگی نمیداند) را بهمراه دارد. دومین عامل اختلالات  و انحرافات جنسی بر می گردد به تجربیات دوران گذشته.تجربیات دوران گذشته در سرنوشت فرد بسیار اثر گذار است. چند مثال برای تفهیم مطلب. پسر بچه چهار ساله ای که در کف اتاق دراز کشیده ناگهان پاهای خواهر خود و ناخن های لاک زده او را می بیند و برایش جذاب و زیبا بنظر می رسد  و آن را می بوسد و یا لیس می زند. این پسر بچه چهار ساله در سن سی سالگی با مشکل فتیشیزم و یا پا پرستی که برایش مشکلات زیادی در ارتباط با جنس مخالف فراهم نموده برای درمان مراجعه می کند که  علایمی  از افسردگی را نیز بهمراه داشت. مردی با همسر خود دچار اختلافات  خانوادگی و نزاع می شود. و پس از مدتی مجددا با هم آشتی می کنند. اما پس از آن بطور کلی تمایل جنسی خود را به همسرش از دست می دهد. جالب اینکه پس از  مدتی با خانمی آشنا میشود و با او ازدواج می کند بدون هیچگونه مشکلی. اما پس از مدتی مجددا بعد  از یک مشاجره و نزاع توان جنسی خود را از دست می دهد. و بسیاری از موارد مشابه دیگر:

پیآمدهای اختلالات و انحرافات جنسی:

پیامدهای این اختلالات با توجه به مسایل فرهنگی و شخصیتی و یا به عبارتی از فرهنگی به فرهنگ دیگر و از شخصی به شخص دیگر متفاوت می باشد. بطور کلی پیآمدهای اختلالات و انحرافات جنسی باعث افسردگی و حالات روانی مرتبط با آن ، روابط اجتماعی مختل، فرو پاشی کانون گرم خانواده، و مشکلات کاری ویا آینده ای گنگ و تاریک برای آن فرد می گردد.  برای مثال فردی که دارای تمایلات همجنس خواهانه است  ممکن است درفرهنگی دچار افسردگی گردد اما درفرهنگ دیگری دچار چنین اختلال عاطفی نگردد. و همینطور در موارد دیگر.

درمان اختلالات و انحرافات جنسی با هیپنوتیزم درمانی(هیپنوتراپی):

تمامی اختلالاتی که منشاء روانی دارند بوسیله هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی و مشاوره روانشناسی و روان درمانی قابل درمان میباشند. همچنین همه اختلالات و انحرافات جنسی همچون ناتوانی جنسی، زود انزالی، دیر انزالی و عدم انزال، بی میلی و سرد مزاجی جنسی ،عدم ارگاسم، ترس یا فوبی جنسی، واژنیسم یا درد جنسی، همچنین انحرافات جنسی مانند تمایلات همجنس گرایانه، وسواس جنسی، فتیشیزم جنسی، مازوخیسم جنسی، سادیسم  جنسی، و غیره  که منشاء  روانی دارند نیز قابل درمان هستند.