Rate this page

بهتر است بدانید که مازوخیسم نوعی انحراف جنسی بوده که شامل تخیلات، تمایلات یا رفتارهای شدید و تحریک‌ کننده جنسی است که آزاردهنده یا ناتوان‌ کننده هستند و می‌ توانند به خود یا دیگران آسیب برسانند. رفتار مازوخیستی جنسی معمولاً در اوایل بزرگسالی آشکار می‌شود و گاهی اوقات در دوران کودکی به صورت رفتارهای سادیسمی یا نشانه ‌های مازوخیسم بروز پیدا می‌کند.

توضیحاتی کوتاه در مورد مازوخیسم جنسی از زبان دکتر داوود نجفی توانا

مازوخیسم چیست و به چه معناست؟

طیف رفتارهای مازوخیستی گسترده است و همیشه شامل اعمال خشونت آمیز شدید نیست. از احساسات ظریف مانند غلغلک دادن گرفته تا تمرینات شدیدتر مانند بریدن. افراد مبتلا به این اختلال طیف وسیعی از ترجیحات را نشان می دهند. برخی از تحقیر کلامی لذت می برند در حالی که برخی دیگر برای ارضا به دنبال درد فیزیکی هستند. مازوخیسم فقط مربوط به مولفه جنسی نیست، بلکه جنبه عاطفی نیز دارد و این موضوع پیچیدگی این اختلال را واضح می کند.

باید به اینکته اشاره کرد که سادیسم جنسی و مازوخیسم با یکدیگر تفاوت هایی دارند در حالی که هر دو شامل لذت بردن از درد هستند. یک سادیست از آسیب رساندن به دیگران رضایت کسب می کند، در حالی که یک مازوخیست از تجربه درد خود لذت می برد. این تمایز نشان می دهد که چگونه افراد از طریق راه های متضاد در قلمرو تمایلات جنسی به دنبال تحقق هستند و ماهیت چند وجهی رفتار و روانشناسی انسان را نشان می دهد.

درمان مازوخیسم جنسی

علائم مازوخیسم

افراد مبتلا به بیماری مازوخیسم ممکن است حالت منحصر به فردی برای تولید هیجان جنسی داشته باشند. حتی ممکن است این افراد فانتزی‌های مازوخیسمی خود را روی خودشان اجرا کنند. نمونه‌های شایعی از رفتارهای مازوخیسمی شامل:

اغلب این افراد به دنبال شریکی می گردند که مبتلا به سادیسم جنسی باشند و از اعمال این رفتارهای مازوخیسمی بر شریک جنسی خود لذت ببرد. فعالیت‌های مازوخیسمی که معمولا در این‌گونه روابط شایع است شامل:

علت بروز مازوخیسم

تا به حال دلایل قطعی برای بروز این نوع بیماری مشخص نشده است. با این حال متخصصان چندین فرضیه، علل احتمالی ابتلا به این اختلال را توضیح داده‌اند که شامل موارد زیر است:

انواع مازوخیسم جنسی

انواع مازوخیسم

این نوع اختلال نیز انواع مختلفی دارند. در این قسمت به انواع آن اشاره می کنیم:

مازوخیسم روانی

مازوخیسم روانی در زندگی روزمره اتفاق می افتد. برای مثال برخی از افراد هر چه بیشتر تحقیر شوند احساس لذت بیشتری می کنند. افرادی که دچار این نوع مازوخیسم هستند خود را تمام و کمال در اختیار فرد مقابل قرار می دهند.

مازوخیسم فیزیولوژیکی

این نوع مازوخیسم بدترین نوع این اختلال می باشد. در مازوخیسم فیزیولوژیکی افراد درخواست شکنجه و آزار جسمی دارند و از اینکه مورد آزار جسمی قرار می گیرند احساس رضایت می کنند. برای مثال سوختگی، پاره شدن پوست و غیره به آنها احساس خوبی می دهد.

مازوخیسم احساساتی

یکدسته از افراد مبتلا به مازوخیسم، نادان، بی سواد و کمرو هستند و از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می کنند و به درون خود پناه می برند. این افراد با تجسم صحنه های مختلف از راه فکر و خیال، تمایلات غیر عادی نشان می دهند.

تشخیص مازوخیسم

اختلال مازوخیسم اغلب با نشانه‌ها و علائم بالینی خاص همراه است. با روش‌هایی مثل گرفتن تست بیماری مازوخیسم  می توان متوجه وجود این اختلال در افراد شد. همچنین نشانه های شایعی مانند موارد زیر نیز به پزشک در امر تشخیص کمک می‌کنند:

روش های درمان مازوخیسم جنسی

 

روشهای درمان مازوخیسم جنسی

معمولا اغلب درمان هایی که برای اختلال مازوخیسم جنسی به کار می روند تاثیر کمی دارند و یا بدون اثر هستند. با این حال روش های مختلفی برای درمان مازوخیسم جسمی ارائه شده ‌است که برخی از آنها عبارت اند از:

درمان دارویی

از روش هایی که برای درمان مازوخیسم جنسی به کار برده می شود، درمان دارویی است. در این روش، به بیمار داروهایی داده می‌شود که میل جنسی او کاهش یافته و تا حدی سرکوب می‌شود. همچنین داروهای ضد افسردگی نیز از انتخاب های درمان دارویی برای مازوخیسم جنسی است.

روان درمانی یا سایکوتراپی

هدف از روان درمانی یافتن علت های نهفته‌ ی بروز رفتاری چون مازوخیسم جنسی است. روانپزشک، روان شناس ها برنامه های درمانی را برای افراد در نظر می گیرند تا بتوانند به درمان و رفع ریشه ‌های ایجاد کننده‌ ی این بیماری بپردازند.

با صحبت‌ کردن درباره‌ی مسائل و مشکلات فرد مانند مشکلات خانوادگی و غیره همچنین حل‌ کردن آنها در ذهن فرد، می‌ توان به از‌بین‌ رفتن نشانه‌های مازوخیسم جنسی هم امیدوار بود. در دوره‌ های روان درمانی به بیمار آموزش داده‌ می‌ شود که با باورهایی که باعث ایجاد چنین تنش‌هایی می ‌شود، مقابله کند و آنها را دور بریزد. در این روش به افراد مازوخیست پیشنهاد می شود تا تمایلات جنسی و شهوانی خود را در مسیر درست و بدون آسیب ارضا کند.

خدمات مرتبط:

درمان وسواس جنسی

درمان همجنسگرایی

درمان همجنس خواهی

درمان بی میلی جنسی

مازوخیسم جنسی (خودآزاری ) و هیپنو تیزم درمانی (هیپنوتراپی):

مازوخیسم به معنی آزار و  آسیب رساندن به خود می باشد. اما در ارتباط با مسایل جنسی فرد مازوخیست برای لذت بردن جنسی نیاز دارد تا از سمت شریک جنسی خود  تا سرحد زخمی شدن و خون آلود شدن  آسیب ببیند.

علل مازوخیسم علاوه بر تجربیات گذشته فرد خشم فرو داده شده نسبت به خود می باشد که در واقع با آسیب رساندن به خود احساس آرامش می کند. و در ارتباط با مسایل جنسی با آسیب دیدن از طرف جنس مخالف از رابطه جنسی لذت می برد. البته شریک جنسی فرد مازوخیست حتما” باید فردی با انحراف سادیسم باشد.احتمال می رود که درصد  افراد مازوخیست نسبت به سادیست کمتر باشد.  این افراد دارای افسردگی نیز می باشند.

روان درمانی و مشاوره روانشناسی و هیپنوتیزم درمانی قوی ترین و سریع ترین روش درمانی برای این اختلال می باشند.

خود آزاری یا مازوخیسم

انحراف مازوخیسم یا شهوت خودآزاری نقطه ی مقابل انحراف جنسی سادیسم است . یک فرد سادیک از آزارو اذیت کردن به دیگران لذت جنسی می برد ، اما یک انسان مبتلا به مازوخیسم از عذاب و شکنجه وارد شدن به خودش لذت جنسی کسب می کند .

کانون اصلی این نابهنجاری جنسی ، عمل تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا رنج بردن به گونه ای دیگر است اعمال آزار خواهانه ای که ممکن است از شریک جنسی خواسته شوند مشتمل بر مهار کردن ، بستن چشم، لگد مال کردن، سیلی زدن، تازیانه زدن، کتک زدن، دادن شوک الکتریکی، بریدن وتحقیر کردن است .

فروید معتقد است که، آزارخواهی، ناشی از برگشت تخیلات تخریبی به طرف خود است . اینگونه افراد ممکن است در دوران کودکی تجاربی داشته اند که آنهارا متقاعد کرده است که درد کشیدن پیش شرط لذت جنسی است .

ماهیت تخصصی فعالیتهای جنسی و تمایل برخی افراد سادومازوخیست به ملاقات کردن با کسانی که ترجیحات جنسی مشابهی دارند، آنها را به سمت پیوستن به سازمانهایی می کشاند که برای ارضا کردن نیازهای آنها تدارک دیده شده اند مثل انجمن (( تیل یولنشپیگل )) در نیویورک سیتی یا انجمن (( یانوس)) در سانفرانسیسکو . فعالیتهایی مانند بریدن، سوراخ کردن، انقیاد وشوک دهی می توانند خطرناک باشند و این خطر، احساس برانگیختگی سادومازوخیستها را بیشتر می کند . در حالت افراطی تر، فرد ماسکی را به صورت می زند یا کیسه ی پلاستیکی روی سر می کشد ، حلقه ی طنابی را به گردن می اندازد ، یا گازنیترات استنشاق می کند که موجب خفگی می شود .

ملاکهای تشخیصی خودآزاری بر اساس DSM-IV :       

وجود خیالپردازیهای برانگیزنده ی جنسی ،امیال جنسی یا رفتارهای برگشت کننده و شدید مربوط به عمل تحقیر شدن، به بند کشیده شدن یا رنج بردن به گونه ای دیگر به مدت دست کم یک دوره  6 ماهه .

خیالپردازیها ، امیال جنسی یا رفتارها موجب پریشانی یا اختلال عمده ی بالینی در کارکرد اجتماعی ، شغلی یا سایر زمینه های مهم می شوند.
توجه: حقوق مادی و معنوی این وب سایت به دکتر داوود نجفی توانا تعلق دارد ، و استفاده از مطالب آن در امور پژوهشی و مقالات علمی و نیز درج در جراید و رسانه ها با ذکر منبع بلا مانع می باشد. ولی استفاده از مطالب این سایت در وبلاگها و سایت هایی که جنبه تبلیغاتی دارد حتی با ذکر منبع، ممنوع می باشد.